šaltr.cz

články

Shrnutí: Bikový svěťák v Novém Městě na Moravě

Květen 14, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, MTB , 4x komentař

Krádeže kol

Shnutí skvělého bikového víkendu začínám bohužel tímto nepříjemným “off-topicem”. Proč? Protože právě tuto informaci si sportovní “bulvární” média vyhodnotila jako nejzajímavější a ve velkém ji šířila po celém internetu. Dokonce to donutilo i samotné organizátory k oficiálnímu vyjádření, které si můžete přečíst zde. K tomu oficiálnímu vyjádření není co více dodávat, naprosto s ním souhlasím a je mi líto, že se česká média vyžívají raději v uměle vzniklích senzacích, než v samotných výkonech českých sportovců či organizátorů. Jak čeští bikeři, tak organizátoři světového poháru v Novém Městě na Moravě zaslouží velké uznání. Mě to zkrátka připadá, že dokud není s cyklisitkou spojený nějaký poztivní dopingový nález, krádež kol, nebo nějaká jiná bulvární senzace (zrovna tak vídaná i u jiných sportů), nenajdete o cyklistice žádný zajímavý článek.

Skvělé výkony našich reprezentantů

Čeští reprezentanti se předvedli ve skvělém světle. Jak krásně se kouká do výsledkových listin. Jaroslav Kulhavý všem ukázal, že je stále jedním z nejžhavějších kandidátů na olympijské zlato. Za zmínku stojí i životní výsledky Jiřího Nováka (21.místo) a Lukáše Sáblíka (36.místo). Ondřej Cink zase potvrzuje, že nominaci na olympiádu si jednoznačně zaslouží. Mě osobně by se líbilo jeho srovnání s Elitou. Někteří skvělí třiadvacítkáři již pravidelně startují s elitní kategorií, možná by i on mohl v blízké budoucnosti, v rámci posouvání svých výkonnostních kvalit, zvážit tento přesun. V ženách si vyjela krásné třetí místo Katka Nash a potvrdila svoji dlouhodbě skvělou výkonnost. Druhé místo Barbory Machulkové mezi juniorkami je také jasným důkazem vzestupu českého mountainbikingu. Jen tak dál.

Organizace na jedničku

Jak jsem zmíňil hned v úvodu, organizátoři by si (stejně jako v loňském roce) zasloužii medaili. Málokde ve světě si samotní závodníci tak často pochvalují trať, zázemí i organizaci světového poháru. V Novém Městě na Moravě stojí za organizací lidé na svých místech a to je vidět. Sprinty (Eliminator), slavnostní předávání startoních čísel, doprovodné programy i samotný závod – to vše do sebe zapadá tak jak má  a tvoří jednu kompletní mozaiku. Je to přesně pravý opak toho, co momentálně můžeme vidět na hokejovém MS ve Stockholmu, kde severští organizátoři totálně vyhořeli. Ne nadarmo je Novoměstský světový pohár velkým favoritem na obhájení ocenění za nejlepší světový pohár MTB.

Kompletní výsledky a záznamy

Kompletní oficální výsledky:

 Záznamy závodů z Nového Města:

Tagged , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

4x komentář

 1. HollošákKvě 15, 2012 v 08:22odpovědět

  Ten přechod do kategorie je hezký a v očích diváka velmi zajímavý. Ale musím zde připomenout, že Ondra a spousta jiných mladých kluků startuje celý rok s kategorií ELITE, díky čemu si Ondra vyjel nominaci na OH ( viz závody v Rakusku a ČP ). Co se týče SP si nemyslím, že je nutné uspíšit přechod do vyšší kategorie, vše má svůj čas a pro vývoj jezdců U23 je lepší setrvání ve své kategorii.Viz příklad v minulosti, kdy ani Jarda Kulhavý nrdokázal po nějaký čas se prosadit. Vytvoření kategorie U23 v MTB bylo krokem vpřed.

 2. František KloučekKvě 15, 2012 v 21:47odpovědět

  Souhlasím, že předčasný přechod do kategorie Elite může být na škodu. Na druhou stranu, závody ČP s kategorií Elite jsou přeci jen o něčem jiném, než svěťáky, takže tam by dělení bylo spíš kontraproduktivní, protože pak by to bylo vyloženě na úkor konkurence. Možná by ale bylo zajímavé, kdyby se i na bikách zkusil model, který je v cyklokrosu, tedy že by pár vybraných závodů nemělo závod U23, takže by tito jezdci jeli s Elitou. Přeci jen by možná alespoň občasné srovnání nebylo na škodu (i pro samotné jezdce).

 3. HollošákKvě 16, 2012 v 22:55odpovědět

  Fery, dyť to píšu, že krom svěťákú ME a MS se jedou všechny závody společně, tedy nejejnom ČP, ale všechno ostatní a to si myslím, že je dost, Právě proto Ondra Cink je de OH!….

 4. František KloučekKvě 17, 2012 v 05:02odpovědět

  Já vím, to jsem pochopil :) Jý myslel zkusit třeba 1-2 závody SP dohromady. Ale je pravda, že s tím postaršováním do Elity je to balancování na tenkém ledě…většinou to spíš dopadá špatně…

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?