šaltr.cz

články

Shrnutí Gira: Vítězové a poražení

Květen 28, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Giro d’Italia 2012 je za námi. Rozebírat detailně pořadí snad ani nemá cenu, těchto článku je všude dost. Proto jsme se rozhodli zde stručně zhodnodit jezdce a týmy, které nás, ať už v dobrém, nebo špatném, nejvíce zaujaly. Pojďme se tedy podívat na pro nás největší překvapení letošního Gira:

Thor Hushovd –  Norský hrom se ani na Giru nedokázala vymanit z letošního nezdaru. V barvách týmu BMC se zatím trápí, ale je to velký závodník a věřme, že na Tour se ukáže v podobném světle jako loni. Právě kvůli připravě na Tour Giro předčasně vzdal.

Ryder Hesjedal – Jonathan Vaughters umí z dobrých etapových jezdců vypiplat skvělé lídry pro Grand Tour. Nejdříve to byl v roce 2008 Christian Vande Velde, poté Bradley Wiggins, Tom Danielson a Ryder Hesjedal. Už teď se těším, koho nám přinese tento sportovní manažer v dalších letech. Hesjedal jel famózní závod po celé tři týdny, neměl slabou chvilku a výkony měl neuvěřitelně vyrovnané. Zcela zaslouženě Giro vyhrál a Kanada tak může oslavovat svého prvního vítěze Grand Tour v historii. Jen aby neoslavovali v hokejových dresech a místo tleskání nebouchali hokejkami o zem. Nedivil bych se.

Jose Rujano – tento maličký, lehoučký a letos bohužel i dost neviditelný vrchař z Venezuely vůbec nenaplnil roli černého koně závodu. Giro mu prostě vůbec nevyšlo a dokonce ho ani nedojel.

Joaquin Rodriguez – bezesporu odjel skvělou Grand Tour. V prudkých stěnách byl jako vždy nechytatelný, v dlouhých táhlých kopcích jel lépe než se čekalo a ani se nedostavila krize, která ho v minulosti vždy na třítýdenním etapáku potkala. V závěrečné časovce se rval jak jen mohl a nakonec zajel daleko lepší čas, než se čekalo. Katusha může být spokojena, Purito je v posledních letech jedním z nejstabilnějších jezdců světové špičky ať už jde o klasiky či etapáky. Přecejenom to všechno má jednu vadu na kráse. Joaquinu Rodriguezovi je 33 let, bude ještě někdy mít tak velkou šanci vyhrát Grand Tour? Letos mu hrála do karet trasa více než kdy jindy – málo časovkářských kilometrů a pro něj poměrně vhodné typy kopců. V časovce družstev navíc nechytl velkou ztrátu, jak se čekalo, protože Katusha ukázala týmový duch a pro svého lídra odjela excelentní časovku.

Roman Kreuziger – o Romanovi se toho už hodně namluvilo a napsalo. Podle mě byly možnosti Romana přeceněné, pódium na Grand Tour prostě ještě nebylo v jeho silách. I proto si myslím, že všechno špatné bylo pro něco dobré – poté co vybouchl tak se odrazil ode dna až na vrchol výhrou v druhé nejtěžší etapě celého Gira. Dle mého názoru je to lepší, než kdyby konstatními výkony dorazil do Milána na celkové 7. pozici bez etapového vařínu. Psychicky ho tahle Grand Tour musela hodně zocelit.

Thomas DeGendt – doslova šokoval svým neuvěřitelným výkonem. Při svém druhém startu na Grand Tour v životě “vyučil” závodníky typu Michele Scarponi nebo Ivan Basso. Jeho heroický výkon v etapě s dojezdem na Stelviu byl zlatým hřebem Gira. Mimo skvělé výkonnosti tím demonstroval svou taktickou vyzrálost. A věřrte, není to náhoda. Ani to není zásluha vysílaček. Thomas DeGendt to prostě má v sobě. Je to Závoďák. Když jsem se s ním před několika lety potkával na závodech, fascinoval mě jeho závodní styl. Teď už nefascinuje jen mě, ale celý svět.

Jan Bárta – dostál své pověsti. Byl v úniku a jen centimetry ho dělily od etapového vítězství. Jaká škoda. V dané etapě ukázal svou bojovnou povahu a vysloužil si obdiv u sportovního manažera týmu NetApp Jense Heppnera. A nejen u něj.

Mark Cavendish – opět dokázal, že je v současnosti nejrychlejším sprinterem planety. A nejen to. Dokázal dorazit až do cíle v Milánu a na to by si (ruku na srdce) vsadil opravdu jen málokdo. A to byl celkem potlučený poté, co ho Ferrari nemilosrdně poslal k zemi. Velká smůla byla pro Cavendishe prohra v bodovací soutěži. O jeden jediný bod ho porazil Joaquin “Purito” Rodriguez.

Frank Schleck – postaral se velké pozdvižení v týmu Radioshack-Nissan, který prožívá hodně nepovedenou sezónu navzdory velkým očekáváním. A atmosféra v týmu houstne – Johan Bruyneel nemůže bratrům Schleckům přijít na jméno, zejména Frankovi. Podle něj mohl Frank na Giru pokračovat, nešlo prý o zranění, kvůli kterému se vzdává Grand Tour. Dokonce se neví, jestli ho vezme na Tour de France. Jak totiž Bruyneel řekl, jisté místo na “Staré dámě” má v Radioshacku pouze jeden jediný závodník – Fabian Cancellara.

Rabobank - všimli jste si na Giru téhle Nizozemské formace? Já snad ani ne. Tým postavený pro sprintery Theo Bose a Marka Renshawa se téměř vůbec neprosadil.

Tagged , , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?