šaltr.cz

články

SP Liévin – Štybar bral zlato, Šimůnek bronz

Leden 15, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

Ve francouzském Liévinu pokračoval sedmým dílem seriál světového poháru v cyklokrosu! Závod byl extrémně rychlý a pro české barvy i extrémně příjemný! Vítězem závodu se totiž stal úřadující český a zároveň světový šampion Zdeněk Štybar. Na stupně vítězů ho doprovodil Kevin Pauwels a další čech Radomír Šimůnek.

Trať závodu byla v podstatě stejná, jako v předchozích letech. Jak jsme psali v našem předzávodním preview, byla svým převýšením hodně náročná. Na druhou stranu ale letos přálo počasí a kromě povrchového blátíčka byla suchá, takže opravdu extrémně rychlá. Průměrná rychlost v závodu kategorie Elite byla těsně pod hranicí 30km/h. Kromě pád drobností bylo asi největší změnou přidání schodů, které nahradily jeden výjezd/výběh. Tato drobnost nakonec rozhodla o tom, kdo se stane vítězem!

Jak to celé probíhalo? V prvním okruhu se zdálo, že budeme sledovat “kriťas”, který se rozhodne až v posledním kole hromadným spurtem. Ve druhém kole se ale vše otočilo. Vedoucí jezdec průběžného pořadí světového poháru, Kevin Pauwels, totiž začal zvyšovat tempo na špici a na konci druhého kola se ho držel už jen Radek Šimůnek a němec Walsleben. Při nájezdu do třetího kola se skupina pronásledovatelů zastavila a začala taktizovat. Toho využil Zdeněk Štybar, který velice chytrým a perfektně načasovaným nástupem odskočil ze skupiny a během chvíle se dotáhl na vedoucí trio, ze kterého po chvilce odpadl Walsleben. Vepředu tak zbyla trojice jezdců, která po více než polovinu závodu spolupracovala. O tempo se starali především Štybar a Pauwels. Mezi tím za nimi jela větší skupina, ze které se občas někdo snažil poodskočit, ale všechny nástupy byly marné. Náskok tria stále narůstal, až se zasekl na hranici okolo třičtvrtě minuty. Čtyři kola do cíle pak na špici zvýšil tempo Zdeněk Štybar a zatímco Kevin Pauwels na změnu tempa zvládl zareagovat, Radomír Šimůnek ztratil kontakt s vedoucím duem. Jeho rozhodnutí ale bylo bezpochyby velmi taktické. Radek si totiž byl vědomý náskoku, který na zbytek závodníků měl a zároveň si určitě uvědomoval, že oba soupeři dnes byli silnější, a tak sice vycouval z boje o vítězství, ale zato s přehledem hájil svou třetí pozici.

Kevin Pauwels

Při nájezdu do posledního okruhu bylo jasné, mezi kým se bude rozhodovat o vítězi. Byl to boj Štybar vs. Pauwels, dva jezdci v bílém. Oba výborní spurteři. Zdálo se, že rozhodovat bude právě spurt, ale vše se nakonec vyřešilo již o pár minut dříve. Právě nově přidané schody totiž rozhodli o vítězi. Kevin Pauwels při seskakování zakopl špičkou boty o jeden ze schodů a ztratil kontakt se Zdeňkem. Ten okamžitě zareagoval, založil a neponechal nic náhodě a dosáhl na první letošní vítězství v závodě světového poháru! Prokázal tak gradující formu před blížícím se mistrovství světa, které se jede za čtrnáct dní v belgickém Koksijde. Pauwels pak s přehledem uhájil druhou pozici, Radek Šimůnek přijel s komfortnín náskokem na výborné třetí pozici. Opět tak prokázal, že jeho letošní sezóna je velice vyrovnaná a že i s ním se na MS musí počítat!

Boj o “bramboru” nakonec urval Sven Nys, nestárnoucí legenda. Ten se v druhé polovině závodu sice pohyboval až někde kolem desáté příčky, včas ale přepnul na vyšší rychlost a dojel pro čtvrtou příčku. Pátý pak skončil první francouz, Francis Mourey.

Nutno ještě dodat, že rychlá trať seděla i zbytku české výpravy. I další jezdci, jako Vladimír Kyzivát, nebo Jiří Polnický, se pohybovali i kolem patnácté pozice a i když se nakonec propadli, dá se říci, že jeli své nejlepší závody světového poháru v sezóně.

V průběžném pořadí SP se na předních příčkách pořadí neměnilo. Vedoucím jezdcem je i nadále Kevin Pauwels, který si i přes druhé místo upevnil své vedení. Druhý je totiž Sven Nys, který dalších pár bodů ztratil. Třetí příčka pak patří i nadále dnešnímu vítězi Zdeňku Štybarovi.

Pár zajímavostí ze závodu:

 • Zdeněk Štybar startoval až z páté řady. Proč? Přišel pozdě na start! I přesto ale najížděl do terénu v první desítce.
 • Karla Hníka ve výsledkách nenajdete – v průběhu závodu “trefil” strom a nedokončil. Zraněný ale naštěstí neni.
 • Bart Aernouts navzdory ošklivému pádu v úvodních kolech dokončil závod. Ihned po dojetí byl však převezen do nemocnice s podezřením na zlomeninu pravého předloktí.
 • Zdeněk Štybar jel na hladkých galuskách (prostředek dezénu hladký, po stranách vzorek), zatímco drtivá většina ostatních jela na ‘’rhynech’’ (hrubých galuskách). Přesto Zdeněk v klouzavých zatáčkách vůbec neztrácel.
 • Kateřina Nash Hanušová bojovala mezi ženami o 4. místo, ale namotaný šaltr (přehaovačka) ji odsunul až za první desítku. Stalo se jí to v posledním kole, které pak z poloviny běžela.
 • Sven Vanthourenhout se dlouhou dobu závodu držel na hranici první desítky, pak měl ale nepříjemný pád, který přinesl i problém s kolem. Proto ho ve výsledkové listině najdeme až hodně dole.
 • V kategorii do 23 let se českým mladíkum docela zadařilo. Umístění na hraně desítky není vůbec špatné. Zejména 8. místo prvoročáka Vojtěcha Nipla potvrdilo, jakou naději v něm do budoucna máme.
 • Pořadatelé do trati zakomponovali mimo schodů i další novinku. Pasáž s pískem. Tu ale neschválila komise UCI, která v sobotu trať prohlížlela. Pořadatelé tak toto zpestření tratě museli vypustit. Oficiální odůvodnění ze strany UCI znělo: ”Pískový úsek je moc krátky a neregulérní”.
Výsledky závodu:
 1. Zdeněk Štybar
 2. Kevin Pauwels
 3. Radomír Šimůnek
 4. Sven Nys
 5. Francis Mourey
 6. Klaas Vantornout
 7. Simon Zahner
 8. Rob Peeters
 9. Steve Chainel
 10. Thijs Van Amerongen
Další češi:

28. Vladimír Kyzivát, 29. Martin Zlámalík, 35. Jiří Polnický, 49. Petr Dlask, 50. Ondřej Bambula.

Kompletní výsledky závodu (včetně ostatních kategorií) naleznete zde.
Přímý přenos závodu si z webarchivu ČT4 můžete pustit zde.

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?