šaltr.cz

články

Strhující víkend na Giru

Květen 21, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 5x komentař

Všichni fanoušci, kteří měli pocit, že se toho na Giru zatím moc nedělo, si snad zpravili chuť o uplynulém víkendu. V sobotu totiž předvedl parádní vystoupení Honza Bárta (NetApp), který byl součástí úniku dne a zároveň byl i v podstatě jezdcem v hlavní roli. V prvním ze dvou kopců se dokonce vydal do sólového úniku. Snad jen škoda, že ztratil poměrně dost času ve sjezdu na vodě, kde naopak doslova letěl Španěl Amador (Movistar). Pokud by i zde Bárta dokázal držet tempo, těžko by ho někdo o vítězství připravil. I tak se ale kyjovský rodák předvedl ve velkém stylu a upoutal pozornost nejednoho sportovního ředitele ProTour týmů. Jediným škraloupem na této etapě tak byl zřejmě fakt, že Roman Kreuziger nedokázal v závěru udržet krok se svými největšími soupeři a i přesto, že ztráta nebyla velká, bylo patrné, že Roman ve finále ztrácí. Poměrně překvapivé, ale pro Romana příznivé bylo oficiální vyjádření Astany, která se po etapě vyjádřila, že rozhodně nemá v plánu měnit svého lídra a že Křížák i nadále zůstává jednoznačnou jedničkou týmu.

Závěr 14. etapy Gira

Ani nedělní program rozhodně nebyl nudný. Etapa, která přinesla několik kopců, byla také ještě stížena deštěm a chladným počasím. Fakt, že po etapě následoval volný den ale nahrával zvýšené aktivitě. Hvězdou dne byl bezpochyby Mattero Rabottini (Farnese Vini-Selle Italia), který hned v úvodu etapy odjel spolu s Guillaumem Bonnafondem (Ag2r). Duo si vybudovalo náskok přes devět minut. Po devadesátém kilometru se za dvojicí odpoutalaještě druhá skupina, ve které byla i zvučná jména, jako Marco Pinotti, nebo Damiano Cunego. Na čele se mezitím osamostatnil skvěle jedoucí Rabottini. Ten sice nezvládl jeden ze sjezdů a “ustlal si”, ale prakticky okamžitě vstal a pokračoval v sólové jízdě. Tempo v pelotonu se mezitím stupňovalo. Z druhé skupiny se pokusil zaútočit Damiano Cunego, ale zřejmě neměl svůj den a skupina ho před závěrečným kopcem opět sjela. Peloton také výrazně prořídl a v hlavní skupině tak zůstali prakticky pouze favorité. O tempo se starala především Astana. Pod závěrečný kopec, který měl 7km, přijel Rabottini s náskokem kolem dvou a půl minuty na skupinu s Cunegem, skupina favoritů pak ztrácela o minutu víc. V posledním kopci pak přebral iniciativu Liquigas. O tempo se staral především Sylvester Szmyd. Rozestupy mezi všemi se neustále snižovaly a bylo jasné, že v cíli budou rozhodovat vteřiny. Szmyd odstoupil poměrně brzy, již dva kilometry před cílem. Ve skupině již byli v podstatě jen lídři a nikdo moc neměl zájem jet. Ivan Baso se tak sám ujal vedení skupiny. Pak ale přišel útok Michele Scarponiho. Na jeho nástup dokázali zareagovat pouze tři jezdci. Vypadalo to, jako skvěle naplánovaná taktika. Scarponi totiž letěl do svého týmového kolegy Cunega. Ten ale nebyl schopen vůbec zareagovat a svému lídrovi tak nepotáhl ani metr. Scarponi tak jel ještě chvíli na špici, ale když vystřídal, přišel velice ostrý nástup Joaquina Rodrigueze. Na tento útok již nebyl schopný zareagovat nikdo a Rodriguez tak sám doslova letěl za uprchlíky, kteří již jeli po jednom. I Rodriguez pak dojel svého týmového kolegu, Alberta Losadu, který již zareagoval o něco lépe, než Cunego a svému lídrovi potáhnul alespoň pár desítek metrů. Rodriguez pak již osamoceně dojížděl vedoucího Rabottiniho, který již očividně mlel z posledního. Když pak 350m před cílem španěl dojel uprchlíka, zdálo se, že je hotovo. Stalo se ale něco neskutečného. Rabottini v sobě dokázal najít poslední zbytky energie, padl Rodriguezovi do háku a dokázal se chytit jeho tempa. Při nájezdu do poslední zatáčky pak Rabottini předjel lehce překvapeného Rodrigueze a dokázal tak po heroickém výkonu protnout pásku jako první! I přesto, že Purito etapu sice nevyhrál, byl evidentně i on spokojený. Dokázal totiž na své nějvětší soupeře najet dalších 25 vteřin! Ryder Hesjedal navíc ztratil ještě víc a Rodriguez se tak před volným dnem mohl opět obléknout do růžového!

Pro českého fanouška byl ovšem opět příjemým “překvapením” výkon Romana Kreuzigera. Ten totiž ukázal, že jeho sobotní zaváhání bylo zřejmě způsobeno jen špadným dnem. Roman sice nenastupoval, jako jeho soupeři, ale raději volil sobě vlastní strojové tempo. Síly si rozvrhl evidentně dobře a do cíle přijel se ztrátou pouhýh čtyř vteřin na trio Montoya, Scarponi, Basso. Křižák si tak opět o něco polepšil a posunul se na pátou příčku v GC. Věřme tedy, že je to dobrá předzvěst před závěrečným pekelně náročným týdnem!

Závěr 15. etapy

Mimo bojů ve špici jsme o víkendu byli svědky dalších odstoupení. O to asi nejpřekvapivější se postaral Frank Schleck, který v neděli odstoupil po necelé hodině závodění. Důvodem byly problémy s ramenem. Mimo Schlecka odstoupil i italský šampion Giovanni Visconti. Ze hry je již také většina sprinterů. O víkendu Giro opustil i Graeme Brown, Jose Haedo, Mark Renshaw i Matt Goss. O to příjemnějším překvapením tedy je fakt, že v Giru se i nadále drží Mark Cavendish, který se i přes již tři vyhrané etapy nadále rve s časovými limity!

Giro se nám nyní blíží ke svému vrcholu a nejtěžší etapy jsou stále před námi. To nejzajímavější tak máme jistě stále před sebou!

Tagged , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

5x komentář

 1. čtyřkolečkoKvě 22, 2012 v 05:14odpovědět

  Pěkný komentář! Bártův výkon je chloubou české cyklistiky!Děláte dobře, že věříte Kreuzigerovi, a kvituji, že chválíte Cavendishe, neb ten se rozhodl dojet až do konce, jakkoliv zisk červeného trikotu mu ztíží vrchaři, kteří budou mít příležitostí bodovat ažaž. Je vidět, že jet v dresu mistra světa pro něj hodně znamená.
  Líbil se mi Purito, který po etapě řekl, že vyhrát chtěl, ale neměl už sílu, aby kontroval. Nechápu, jak někdo mohl srovnávat vítězství Rabottiniho s loňskou výhrou Tiralonga, kdy ho dojel Conti…
  Jen drobné poznámky : 15. etapa byla alta montagna, tzn., že se nedávaly bonifikace v cíli.
  Maličko mě zarazila formulace : Szmyd odstoupil poměrně brzy, už 2 km před cílem. – Ptám se proto : Kam až gregáriové mají dovážet své lídry? Tedy v případě, že lídr je bez problémů.
  Zajímal by mě i váš názor na počínání Tiralonga ve 14. etapě, kdy očividně zvyšoval na čele skupiny tempo v okamžiku, kdy jeho lídr lehce ztrácel.
  Před závodem jsem v debatách s kamarády vyhlásil za černého koně závodu Henaa, neb mě uchvátil na Baskicku. Doufám, že vydrží, zatím jede bezvadně. Škoda, že nemohl jet Giro další mladý Kolumbijec, Betancur – to by byl panečku souboj o maglia bianca!
  Kreuziger, vpřed!

 2. František KloučekKvě 22, 2012 v 16:31odpovědětautor

  Díky za upozornněí, ty bonifikace jsem přehlédl, ale už je opraveno :)
  Co se týká odstoupení Szmyda, tak je fakt, že 2km nejsou moc. Na druhou stranu, cílový kopec měl zhruba 7km a Liquigas si byl evidentně vědom toho, že je to ideální místo pro útok Rodrigueze. I proto jistě chtěli jet vysoké tempo, ze kterého by se jen těžko nastupovalo. 2km do cíle jsou ale stále dost. Rodriguez nakonec nastoupil až něco málo přes 1km do cíle a i tak dokázal najet 25″..čekal bych, že v tomto případě bude mít Basso někoho k ruce o něco déle. Na druhou stranu mě trošku zarazilo i to, že nezkusil jet dál Roman, nebo ještě spíš Tiralongo. Romanovi by pokračování v tempu jistě také vyhovovalo víc.
  Pokud jde o počínání Tiralonga ve 14. etapě, pak těžko říct. Ale vzhledem k tomu, jak se k situaci staví tým, měl by být Roman jasnou jedničkou, takže Tiralongo by rozhodně neměl podobné věci předvádět. Zejména, když se nejelo o vítězství v etapě…
  Na každé Grand Tour bude asi někdo “chybět”, tak už to prostě je. Možná by závod ještě oživili, ale také se musí brát v potaz, že hodně jezdců, kteří jsou schopni zajet kratší etapáky, pak na třítýdení Grand Tour nevydrží. To je třeba případ Pozzoviva, který je sice skvělý vrchař, ale Grand Tour (alespoň zatím) prostě nevydrží.
  Snad se i tak dočkáme v posledním týdnu pořádných bojů :)

 3. GibbyKvě 23, 2012 v 09:52odpovědět

  Jen bych doplnil, že Andrey Amador je jezdec z Kostariky a ne ze Španělska.

 4. čtyřkolečkoKvě 23, 2012 v 19:52odpovědět

  Díky za znamenitý výklad. Po dnešku můžeme pravit klasicky : všechno je jinak….
  Taky jsem měl obavy, že Pozzovivo nevydrží tři neděle, ale jaksi jsem doufal, neb mu už dlouho fandím, že letos by to mohlo vyjít. Dnes byl výtečný!
  Roman Kreuziger nakoupil, co na to jen říci? Rozumím tomu jak koza petrželi, ale mám takový pocit, že zhubnul až moc. Že šel násilím pod svou optimální váhu, a teď nemá rezervy. Největší nepřátelé sportovců jsou odborníci přes výživu…

 5. František KloučekKvě 24, 2012 v 20:27odpovědětautor

  Gibby: Díky za opravu.
  Čtyřkolečko: Ano, Pozzovivo se opravdu vrátil do hry a druhém týdnu, kdy nevypadal nejlépe, se zdá, že by ještě mohl promluvit do celkového pořadí, minimálně do první pětky.
  Pokud jde o vystoupení si Romana Kreuzigera, pak bych neřekl, že za to může problém s váhou, nebo chyba dietologa. Správná strava je pro sportovce stejně důležitá, jako správný trénink. Oboje si navíc musí korigovat sám sportovec. Takto na dálku těžko hledat, kde se stala chyba. Nutné je si uvědomit, že při třítýdením etapáku jde o vypjetí jak fyzické, tak psychické. Stačí drobná chyba v čemkoli a je po závodě…to, co rozhodlo ví pouze Roman sám, u nás by šlo pouze o spekulace.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?