šaltr.cz

články

Světový pohár v cyklokrosu odstartoval v Táboře

Říjen 22, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

Vítěz závodu Kevin Pauwels
Světový pohár v cyklokrosu odstartoval. Pro nás je to o to zajímavější, že první závod se jel u nás, v Táboře. Jistě potěší, že i druhý závod nás čeká na české půdě, konkrétně v Plzni. Vraťme se ale k úvodnímu závodu v Táboře. První svěťák je vždy tak trochu extra. A to jak pro diváky, tak pro závodníky. Jezdci závodící v Belgii se potkávají pravidelně, ale většina čechů se, zejména v ůvodu sezóny, soustředí na české závody. Je to jednak kvůli českým sponzorům, poměrně silně nabitému programu Toi-Toi Cupu, a také o něco snadnější cestou pro získání bodů. Ať už je důvod jakýkoli, úvodní světový pohár bývá první srovnáním sil kompletní špičky. Jak to tedy v Táboře vypadalo?

Junioři, třiadvacítka, ženy…

Prvním, navíc příjemným, překvapením byl závod juniorů. Kategorie, kde se české barvy poslední dobou moc neprosazovaly. To ale prolomil Karel Pokorný, který v napínavém závodě vybojoval třetí příčku. Honza Vastl navíc dojel na osmé pozici, takže v elitní desítce jsme měli dvojnásobné zastoupení. Určitě příjemný vzestup našich mladých.

Závod U23 již tak úspěšný nebyl. Ačkoliv se naši mladí vcelku prosazují na české scéně, je vidět, že světová špička je stále daleko. I přes výhodu domácí trati se v podstatě nikdo nedokázal dostat do užšího kontaktu s absolutní špičkou. Vojta Nipl jel slušný závod, kdy jezdil poměrně dlouho těsně za skupinkou, bojující o podium, ale nakonec mu došly síly. Ne, že by třiadvacítkáři zcela vyhořeli, ale myslím, že cíle byly rozhodně výš.

Závod žen opanovalo duo Sanne van Passen, Katie Compton. Tato dvojka vlastně nikomu dalšímu nedala šanci. I přesto, že na startu chyběla Kateřina Nash, bylo příjemné vidět Pavlu Havlíkovou, jak ukazuje, že jí belgické angažmá svědčí. Po velice dobrém startu se celkem zkušeně držela ve vedoucí skupince, která jela za dvojicí favoritek. Pavla bojovala statečně a i když jí nakonec trošku došlo, osmá pozice není špatným vstupem do sezóny. Ani výkon Martiny Mikuláškové nebyl úplně špatný, vezmeme-li v potaz její věk a špatný start, tedy i ne zrovna přívětivou pozici, na které do terénu vjížděla.

Hlavní závod – Elita

Vrcholem programu byl jako vždy závod Elity. Ten byl sám o sobě tak trošku “jiný”. Hlavní důvod, který ve mně tento pocit vyvolal, byla absence Zdeňka Štybara. I přesto, že jeden z nejlepších krosařů současnosti nebyl na startu, měli jsme pár dalších jezdců, od kterých se čekal boj o bednu. Největší otázník visel nad Martinem Bínou. Ten se do krosu vrátil po zdravotní pauze a na české scéně, kromě Radka Šimůnka, neměl konkurenci. Jeho nevýhodou však byla startovní pozice. I přes několik výher v letošní sezóně měl pro určení startovní pozice stále nula bodů. Na startovní rošt tak šel mezi posledními. Táborský start bohužel navíc nepatří k těm, kde se dá poměrně lehce i ze zadních pozic dobře odstartovat. I přes svou délku totiž není až tak široký a navíc je pouze polovina nájezdu rovná. Z našich si start zkušeně ohlídal pouze Radomír Šimůnek, který starty umí a navíc měl i nejlepší startovací pozici. Zbytek našich odstartoval kolem poloviny startovního pole. Martin Bína se i přesto velice rychle dostával dopředu a již před polovinou prvního kola byl na hraně druhé desítky. Pak ale přišel pád, když Martin “trefil” jednoho z jedců, kteří si před ním “ustlali”. To znamenalo návrat k téměř padesáté příčce. Velká škoda! Mezitím diktoval tempo úřadující belgický šampion, Sven Nys. Ten se hned ve druhém okruhu začal odpoutávat od zbytku soupeřů. Pak ale přišel technický problém, přesně řečeno přetržený řetěz. Nys tak musel pořádný kus okruhu běžet. Cannibal z Baalu ale dostál své pověsti, nevzdal se a začal znovu. Naprosto soustředěný pokračoval v tempu, ve kterém začal. Míjel soupeře za soupeřem a neustále ukrajoval vteřiny z náskoku špice, kterou tvořila čtveřice Niels Albert, Kevin Pauwel, Klaas Vantornout a mladíček Lars van der Haar. Těsně za vedoucí skupinou pak po většinu závodu jezdil “na gumě” Radek Šimůnek, kterému se bohužel nedařilo dotáhnout až do skupiny. Ke konci závodu mu pak došly síly a Radka pohltila skupinka pronásledovatelů. Ještě předtím jej ale doslova minul letící Sven Nys. Ten již sice nestihl dojet vedoucí čtyřku, ale i páté místo bylo doslova neuvěřitelným výkonem! Závod ve špici jakoby kontroloval Niels Albert. Nakonec to však byl loňský vítěz, Kevin Pauwels, kterému vyšel nástup, ze skupiny odskočil a dojel si tak pro obhajobu loňského vítězství. Albert se pak musel spokojit s bronzem, když druhou příčku vybojoval po mazáckém výkonu mladý Lars van der Haar. Ten tak vstoupil do Elity skutečně ve velkém stylu a zdá se, že svět cyklokrosu tak má další velký objev.

Pár zajímavostí ze závodu:

 • Petr Dlask byl po pár kolech diskvalifikován ze závodu, kvůli černé vestě, kterou vezl přes kombinézu. Jednalo se o “vyjádření nesouhlasu” generálního sponzora týmu, firmy Madeta, se zákazem užívání jména “pomazánkové máslo”. Vcelku vtipný (a celkem úspěšný) marketingový krok, který ovšem Dlasky odnesl.
 • Asi nejpříjemnějším překvapením z našeho pohledu bylo vystoupení Jiřího Polnického. Ten se po průměrném startu pomalu, ale jistě posouval dopředu a nakonec dojel na velice slušném sedmnáctém místě. Zřejmě jediný z našich, kdo může závod v Táboře hodnotit jako vydařený.
 • Martin Bína rozhodně nezklamal! Jeho výkon byl velice slušný. Škoda pádu hned v úvodním kole. I tak se ale Martin nezlomil a bojoval. Druhá škoda byla, že ve chvíli, kdy jej po defektu dolétl Sven Nys, prožíval Bínič lehkou krizi, a tak s ním nevydržel moc dlouho. Jedenadvacátá příčka v jeho očích zřejmě nebude brána, jako splněný cíl. Samotný výkon ale ukázal, že je na dobré cestě vrátit zpět mezi světovou špičku.
 • Američan Jeremy Powers dojel na sedmém místě a jde tak o velice slušný výsledek. Co je však ještě zajímavější, je fakt, že Powers se tak stal zřejmě prvním jezdcem, který se na závodě světového poháru v Elitě probjoval do elitní desítky na kole s kotoučovými brzdami (to je vidět hned na několika fotkách v galerii).
 • Lars van der Haar zajel vynikající závod. Jak fyzicky, tak takticky téměr neudělal chybu a vše korunoval finišem, kdy přespurtoval Nielse Alberta. Zdá se, že v cyklokrose je tak další hvězda, která by se mohla dostat na úroveň Barta Wellense, Nielse Alberta, Zdeňka Štybara a Svena Nyse.
 • Zřejmě rozhodující okamžik přišel v předposledním okruhu, kdy v úseku před schody nastoupil Kevin Pauwels. Niels Albert pak měl po schodech velké problémy s nakopnutím a ztratil přibližně pět vteřin. Toho Pauwels využil a závod rozhodl ve svůj prospěch.
 • Radek Šimůnek jel slušný závod. Dlouho se držel v těsném kontaktu s vedoucí skupinkou. Bohužel se ale nedostal až do ní. V posledních kolech mu pak došly síly a propadl se až za skupinu pronásledovatelů. Jeho výkon byl ovšem lepší, než konečný výsledek.
 • Zatímco většina jezdců volila hrubé galusky, Niels Albert sedlal specialitu, kterou se vyznačoval především Zdeněk Štybar – hladké galusky s vzorkem na bocích.
 • Zbytek českých Eliťáků (kromě již zmiňovaných Šimůnka, Polnického a Bíny) se bohužel po celý závod nepodíval ani do první dvacítky.
 • Sven Nys opět ukázal, že je pan závodník. I přes defekt se nezlomil a bojoval. Jeho výkon byl skutečně parádní.
 • Při své “stíhačce” mu pak pomáhal i jeden z členů jeho týmu, který mu na trati ukazuje ceduli s rozestupy, tedy to, na co jsme zvyklí například ze závodu F1. V Belgii je to již poměrně běžné, v česku se s tím moc často nesetkáváme :)
 • Kromě svého výkonu okořenil Nys závod i skákáním překážek, na které si ostatní jezdci netroufli

Kompeltní výsledky závodu najdete zde.

Sven Nys dostává průběžně informace

Sven Nys dostává průběžně informace

Radomír Šimůnek

Radomír Šimůnek

Petr Dlask před diskvalifikací

Petr Dlask před diskvalifikací

Vedoucí kvarteto

Vedoucí kvarteto

Sven Nys opět skákal překážky

Sven Nys opět skákal překážky

Jeremy Powers na kole s kotoučovými brzdami

Jeremy Powers na kole s kotoučovými brzdami

Příjemný výkon Jirky Polnického

Příjemný výkon Jirky Polnického

Martin Bína statečně bojoval

Martin Bína statečně bojoval

Hvězdou dne byl ale Sven Nys

Hvězdou dne byl ale Sven Nys

Další fotografie naleznete v naší galerii na Flickru (bude doplněna).

Foto: František Klouček

Tagged , , , , , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?