šaltr.cz

články

Tour odstartována!

Červenec 1, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 1x komentář

Je to tu, cyklistický svátek, Tour de France, v sobotu odstartovala. Za námi je prolog a první etapa a i přesto, že do konce zbývá ještě hodně, již začátek nám odhalil odpovědi na některé otázky, které si před Tour většina z nás pokládala. U nás asi nejslýchanější byla: “dokáže Peter Sagan navázat na své úspěchy i na Tour a vyhraje alespoň jednu etapu”? Po první etapě je již známa odpověď. Zní: “Ano”!

Prolog

Prology občas přinesou překvapení. Na Tour tomu tak ale bývá zřídka kdy a ani letošek nebyl jiný. Na předních příčkách byla vidět především jména favoritů. Ten hlavní pak prolog i vyhrál. Spartacus – Fabian Cancellara potvrdil papírové předpoklady a s “komfortním” náskokem sedmi vteřina projel trasu dlouhou 6,4km nejrychleji. Je pravda, že prolog ovlivnil i defekt jednoho z dalších favoritů, úřadujícího mistra světa v časovce, Tony Martina. Ten měl na mezičase jeden z nejrychlejších časů, ale právě kvůli defektu nakonec nefiguroval mezi prvními v cíli. Tony Martin tak pokračuje ve smůle, kterou ho letos pronásleduje. Ta navíc neskončila ani v prologu a Tony Martin se hned v ůvodu první etapy přimotal do jednoho z pádů.

1. etapa

První etapa přinesla poměrně těžký finiš, který rozhodně nepatřil mezi rize sprinterské. Těžká stěna, která končila 1,5km před cílem byla ideálním místem pro ataky. A právě zde se také rozhodovalo. Peter Sagan v podstatě kontroloval situaci v celém kopci a když nahoře zaútočil muž ve žlutém, Fabian Cancellara, byl jediný, kdo byl schopný zareagovat. Sagan pak pokračoval Cancellarovi v háku až k metě 200m do cíle, kde se přes Spartaca přehnal a dojel si pro své premiérové vítězství na Tour de France! Cancellara tak prožil male deja vu, když podobně přišel letos na jaře o vítězství na Milan-San Remu, kde jej předjel Simon Gerrans. Saganovo vítězství tak mělo na první pohled hořkou příchuť lehce “nesportovního” vítězství, kdy nechal veškerou práci na Cancellarovi, kterého pak jen objel. Sagan ovšem pouze využil výhody, kterou nad Spartacem měl, tedy fakt, že jemu bylo vlastně jedno, zda přijedou ve dvou, nebo v padesátičlenné skupině, Sagan je schopný vítězit v obou případech. Toho si byl vědom i Cancellara, a tak musel tento fakt akceptovat a pokusit se zkusit otočit kartu ve svůj prospěch. To se mu sice nepodařilo, i tak si ale dojel pro druhé místo a navíc opět ukázal, že zkrátka a dobře je jedním z největších cyklistů současné generace. Totéž se již ale dnes dá říci i o Peteru Saganovi. Oba tito jezdci jsou prostě ozdobou každého závodu, kterého se účastní a právě oni jistě budou i kořením letošní Tour!

Dojezd 1. etapy Tour de France 2012

http://www.youtube.com/watch?v=_jM1AcH0Zn4

Pokud chcete sledovat aktuální informace z Tour, doporučujeme také stáhnout si aplikaci do dvého iPhonu (pokud jej vlastníte), kde se rychle a pohodlně dozvíte všechny výsledky a novinky. Aplikaci najdete zde.

Pár postřehů z prvních dvou dní letošní Tour

 • Fabian Cancellara a Peter Sagan přijeli ve skvělé formě a jistě o nich v letošní Tour hodně uslyšíme
 • Bradley Wiggins potvrdil hned v ůvodu skvělou formu a potvrdil, že by měl patřit mezi hlavní favority letošní Tour
 • Cadel Evans působí velice sebevědomě a zdá se, že i on půjde tvrdě za celkovým vítězstvím
 • Sylvain Chavanel má opět chuť po etapových vavřínech a k tomu si na letošní Tour přivezl dobrou formu, zřejmě o něm letos také ještě uslyšíme…
 • smůla pronásleduje Tony Martina i na Tour, bude zajímavé sledovat, jestli ji konečně přemůže
 • skvěle si v prologu vedl i Peter Velits, který mohl být jedním z černých koní letošní Tour, bohužel pro něj ovšem hned v první etapě “chytil” dvě minuty a šance na umístění na předních místech se mu tak výrazně vzdálila. I přesto ale věříme, že Peter na letošní Tour bude vidět!
Výsledky 1. etapy Tour de France najdete zde.

Tagged , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

1x komentář

 1. čtyřkolečkoČvc 3, 2012 v 18:10odpovědět

  Odhad máte tedy dobrý! Všechno pořád platí. Zvlášť by se nám líbilo, kdyby se dařilo Velitsovi, dnes opět ukázal, že formu nabral. Tyhle dojezdy jako dnešní do Boulogne umí dobře, vzpomínám jak na Vueltě v městském stoupání do Valdepenas de Jaén dojel dojel taky třetí, tehdá stejně suverénně (ale možná ne tolik..) jako teď Sagan vyhrál Gilbert.
  Takže Peterové, do toho!

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?