šaltr.cz

články

Tour of Qatar 2012 – shrnutí a zajímavosti

Únor 10, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Tour of Qatar 2012 mělo dnes na programu poslední etapu. Tu vyhrál, celkem překvapivě, Arnaud Demare ze stáje FDJ-BigMat. Úřadujícímu mistru světa kategorie do 23 let k vítězství dopomohl i pád mistra světa kategorie Elite (Marka Cavendishe) v posledních metrech. Na celkové pořadí závodu to ovšem žádný vliv nemělo. Celkovým vítězem se totiž stal jeden z hlavních favoritů, před poslední etapou průběžně vedoucí muž – Tom Boonen, který tak dokázal tento závod vyhrát již po čtvrté v kariéře! Tour of Qatar nám zároveň ukázala, v jaké formě někteří jezdci letos jsou. Nejprve si ale pojďme shrnout jednotlivé etapy:

Výsledky 1. etapy ToQ:

 1. Tom Boonen
 2. Adam Blythe
 3. Peter Sagan
 4. Tyler Farrar
 5. Daniel Oss

Výsledky 2. etapy ToQ:

 1. Garmin Barracuda
 2. Omega Pharma-Quick Step
 3. SKY Procycling
 4. Katusha Team
 5. Liquigas-Cannondale

Výsledky 3. etapy ToQ:

 1. Mark Cavendish
 2. Tom Boonen
 3. Aidis Kruopis
 4. Mark Renshaw
 5. John Degenkolb

Výsledky 4. etapy ToQ:

 1. Tom Boonen
 2. Tom Veelers
 3. Fabian Cancellara
 4. Juan Antonio Flecha
 5. Gert Steegmans

Výsledky 5. etapy ToQ:

 1. Mark Cavendish
 2. Daniel Oss
 3. Peter Sagan
 4. John Degenkolb
 5. Rüdiger Selig

Výsledky 6. etapy ToQ:

 1. Arnaud Demare
 2. Denis Galimzyanov
 3. Mark Renshaw
 4. Roger Kluge
 5. Alexander Kristoff

Celkové výsledky ToQ:

 1. Tom Boonen
 2. Tyler Farar
 3. Juan Antonio Flecha
 4. Gert Steegmans
 5. Tom Veelers
 6. Mark Cavendish
 7. Fabian Cancellara
Kompletní výsledky všech etap, včetně celkových výsledků najdete zde.

 

Zajímavosti letošní Tour of Qatar

 • Tom Boonen ukázal, že po zdravotních problémech v loňském roce je opět ve skvělé formě
 • závod Tour of Qatar dokázal Boonen vyhrát již po čtvrté!
 • Mark Cavendish spadl 200m před cílem poslední etapy. Pád si zřejmě zavinil sám a zajímavé je i to, že i přesto, že spadl při hormadném spurtu přímo uprostřed balíku, nikdo další s ním k zemi nešel
 • Fillipo Pozzato si v páté etapě zlomil klíční kost
 • Fabian Cancellara opět ukázal svou sílu, především v závěru 4. etapy
 • i přesto, že na ToQ nejsou žádné kopce, hned několikrát přijel peloton dost roztrhaný, zejména ve 4. etapě
 • v průběhu ToQ došlo k rozhodnutí v případu Contador. K rozhodnutí se hned v průběhu etapáku začali vyjadřovat někteří jezdci. Jako jeden z nejvýraznějších kritiků dlouhého čekání na verdikt byl Fabian Cancellara.
 • Tyler Farrar ztratil v rozhodující etapě i díky defektu, který měl zhruba 8km před cílem
 • jeden z velkých papírových favoritů, André Greipel, na start závodu vůbec nenastoupil kvůli nemoci (žaludeční problémy a horečka)
 • o startu Marka Cavendishe se rozhodovalo až do posledních hodin před startem, protože od příletu do Kataru měl teplotu a necítil se dobře. V první etapě se ještě necítil úplně fit. I přesto pak dokázal vyhrát dvě etapy.
 • na startu ToQ byla enormní spousta vynikajích spurterů – Mark Cavendish, Tom Boonen, John Degenkolb, Tyler Farrar, Gert Steegmans, Phillipe Gilbert, Baden Cooke, Mark Renshaw, Peter Sagan, Thor Hushovd, Allan Davis, Denis Galimzyanov, Daniel Oss a další. Letos to bude častěji vídaná věc – rozpad týmu HTC od sebe rozdělil spurtéry, kteří doteď jezdili na Cavendishe, ale teď jsou lídry jiných týmů (Goss, Renshaw, Degenkolb)
 • o spoustě těchto favoritů ale nebylo vidět ani slyšet. Nemají formu, nebo jde o taktiku? To se dozvíme v příštích týdnech
 • forma Petera Sagana není špatná, a tak můžeme čekat, že i on se ukáže na jarních klasikách
 • na ToQ je zakázáno použití časovkářského speciálu, proto se časovka družstev nejela na ”kozách”. Jde o to, aby se týmum zbytečně neprodražoval transport na závod

Co dalšího se na ToQ ukázalo?

ToQ nám odhalila formu některých z jezdců i sílu týmů. Určtiě se zdá, že dva z velkých favoritů jarních klasik jsou opět ve formě. Tom Boonen i Fabian Cancellara několikrát demonstrovali svou letošní sílu a to můžeme brát jako záruku toho, že se máme v dalších týdnech na co těšit.

V dobrém světle se na závodě ukázal i Mark Cavendish, který potvrdil, že když se do spurtu přiveze v dobrém stavu, je stále nejrychlejší. Doufejme, že pád v závěru poslední etapy nebude mít na jeho výkonnost výrazný vliv a že bude úřadující světový šampion brzy fit. Přeci jen, pád nevypadal moc příjemně. Do cíle ale Marxman dojel a vypadal celkem ok.

Kromě Cavendishe se ale dá konstatovat, že celkové vystoupení týmu Sky je spíše zklamáním. Na to, aby se týmu dařilo rozjíždět spurty, jako tomu bylo v Columbii, resketive v týmu HTC, se bude muset ještě zapracovat. Nebyli jsme zvyklí vídat Cavendishe v posledních kilometrech hromadných dojezdů v podstatě osamoceného (a na to není zvyklý určitě ani on sám). Je jasné, že zde Sky nebylo v plné síle, na druhou stranu je také jasné to, že by Cavendishe neposali na závod tohoto typu bez jezdců, kteří by se o šampiona měli starat.

Jako zklamání se dá brát vystoupení týmu BMC, který měl na startu opravdu velkou řadu hvězd, především pak Philippa Gilberta a Thora Hushovda. I přesto ale dokázali obsadit pouze jedno podium, když byl Adam Blyth druhý hned v první etapě. Pak už ale nic. Celkově skončil právě Blyth na desáté příčce. BMC se tak opravdu moc nepředvedlo. Na druhou stranu to může být i taktika týmu, kdy hlavní týmoví favorité pro jarní klasiky, ale i celou sezónu, nechtějí ukazovat, jak na tom opravdu jsou. Která z variant je skutečností se dozvíme za nedlouho. V případě Gilberta i Hushovda se nemusíme bát, jsou to borci, kteří se vždy na svoje hlavní cíle skvěle připraví. Pravděpodobně se tedy v Kataru pouze ‘zahřívali’ na závodní teplotu..

Poměrně dost nevýrazné bylo i vystoupení týmu GreenEDGE, od kterého se čekalo víc.

Hurá na jarní klasiky

Ostrý start sezóny je již za námi. Většina závodníků, kterým se blíží první vrchol sezóny, se již pořádně rozjela a nyní se chystají na finální ladění formy. Za dveřmi jsou totiž jarní klasiky. Pravděpodobně nejzajímavější a nejtěžší jednorázové závody, které se za celou sezónu jedou. Forma některých je již potvrzena. Ti ostatní na tom možná nejsou tak dobře, nebo jen prostě nechtěji svou formu demonstrovat předem. Ať už je to jakkoliv, je jasné, že se při klasikách, které pomalu začnou, budeme mít na co koukat!

Tagged , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?