šaltr.cz

články

Tour: papíroví favorité nezklamali a potvrzují předpoklady

Červenec 9, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Je za námi prvních devět etap Tour a na závodníky čeká den volna. Dnešní časovka jakoby byla jedním z milníků letošní Staré dámy. Zatímco na Giru jsme byli svědky blesku z čistého nebe v podobě vítězství Rydera Hesjedala, na Tour se zdá, že hlavní favorit, Bradley Wiggins jde strojově za svým cílem – vítězstvím na Tour de France. Stejně tak doslova přeplnil očekávání mladý dravec ze Slovenska, Peter Sagan, kterému se již začíná říkat Tourminator. I přes absenci Alberta Contadora a Andy Schläcka si tak nemůžeme stěžovat, že by letošní Tour byla nuda. Možná i právě díky tomu se vlastně pořád něco děje. Pojďme se podívat na shrnutí toho, co jsme zatím mohli vidět.

Wiggins potvrzuje roli favorita

O Wigginsovi se mluvilo jako o největším favoritovi letošního ročníku. Jeho forma před Tour byla famózní. Právě proto mnozí kritici předpovídali, že na Tour to již nebude ono. Bradley ale zatím ukazuje, že jeho silná slova, že všechny závody, tedy Critérium du Dauphiné, Tour de Romandie a Paris-Nice, které v rámci přípravy na Tour jel a zároveň vyhrál, byla opodstatněná a že formu si uměl opravdu skvěle načasovat. V kopcích zatím neměl jediný problém v časovkách pak exceluje a navyšuje svůj náskok v průběžném vedení. Nejtěžší etapy jsou zatím před námi, ale podle toho, co jsme zatím mohli vidět se zdá, že sesadit Wigginse z pomyslného trůnu bude skutečně těžký úkol.

Sky nemá jen jedno eso v rukávu

Tým Sky může být před prvním dnem volna skutečně maximálně spokojen. Bradley Wiggins jede jako tank a celý tým funguje skvěle. Mark Cavendish již také získal etapový vavřín a jediným škraloupem na dosavadních etapách tak může být asi jen fakt, že již ve třetí etapě opustil Tour jeden z členů týmu, Kanstantsin Sivtsov, který tak bude týmu scházet. Na druhou stranu je pro tým skvělé, že perfektní výkony předvádí i druhý muž týmu a zároveň druhý muž loňské Vuelty, Chris Froome, který byl druhý v dnešní časovce a díky tomu se tak přiblížil doslova na dostřel (na 14″) druhé příčce v GC, kterou aktuálně drží loňský vítěz, Cadel Evans. Rozhodně tak nemůžeme vyloučit variantu, že by Sky mohlo usilovat o celkový double. Do Paříže je ale stále ještě dlouhá cesta, a tak raději nebudeme spekulovat.

Tourminator Peter Sagan

Mezi hodně rozebírané jezdce před letošní Tour byl mladík ze Slovenska, Peter Sagan. Ten si již během prvních etap svého debutu na Tour vysloužil novou přezdívku – Tourminator. Peter dokazuje, že umí ustát i velký tlak a do Tour vlétl ve velkém stylu. Dokázal již vyhrát tři etapy a od prvních dnů je i držitelem zeleného trikotu pro lídra bodovací soutěže. Jeho výkony jsou natolik suveréní, že jen málokdo pochybuje o tom, že by Sagy nedovezl zelený dres až do Paříže. Peter Sagan si i přes svůj nízký věk vysloužil velký respekt a patří mezi největší oblíbence fanoušků, když předvádí skvělou show jak v dojezdech, kde vítězí, tak i v dojezdech, kde dojíždí hlouběji v poli. Jeho přejezdy přes cílovou pásku po zadním kole bez držení jsou parádním zpestřením pro každého fanouška. Bez nadsázky se tak dá říci, že Peter má skvěle našlápnuto k tomu stát se jedním z největších cyklistů současné generace.

Letošní Tour je zajímavě rozjeta a již po devíti etapách jsou rozestupy mezi jezdci poměrně velké. Bojovat se bude na více frontách, ale dá se předpokládat, že Tour nebude nuda. RadioShack-Nissan má hned šest jezdců v první 23 v GC, což je sice pěkné, ale na druhou stranu na statistiky se nehraje. Pokud bude chtít tým hodnotit Tour jako úspěšnou, bude muset něco vymyslet. Kromě Cancellary ale zatím ostatní nic velkého nepředvedli. Dá se tak čekat velká aktivita jezdců tohoto týmu, ale i další budou mít jistě chuť útočit. Ať už domáci Team Europcar, nebo třeba Omega Pharma – Quick Step. Zrkátka a dobře, máme před sebou ještě 11 etap, které jistě přinesou spoustu skvělé podívané!

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?