šaltr.cz

články

V neděli se rozjede revoluční ročník GvA troffee

Říjen 11, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

V neděli je na programu závod GP Mario De Clerq v Ronse. Vlastně ale nepůjde o veleznámý seriál GvA troffee, nýbrž o bpost bank troffee. Ano, po dlouhých letech se změnil hlavní sponzor. To ovšem není tak zásadní změna, jako jsou hlavní pravidla tohoto seriálu.

Čas vs. body

Letos se poprvé sáhne k unikátnímu experimentu. Závodníci nebudou brát za svá umístění body jako doposud, ale bude se jim započítávat finálový čas. Ten, kdo bude mít po sezóně nejnižší časový součet, je celkovým vítězem bpost bank troffee. Bude to tedy nefalšovaný cyklokrosový “etapák”. V cíli budou bonifikační vteřiny pro první tři jezdce – 15, 10 a 5 sekund (další bonifikace se budou dát “urvat” v průběhu závoud, o tom ale níže)

Největší možná ztráta v jednom závodě je stanovena na 5 minut. Nedokončí-li jezdec závod, bude mu tedy započtena 5ti minutová ztráta na prvního v cíli.

Gazet van Atwerpen Sprint

V platnosti zůstává vložená soutěž GvA sprint. Stále v ní budou “ohodnocováni” první tři jezdci, nikoliv však bodama do celkové klasifikace, ale bonifikačníma sekundama v pořadí 15s, 10s a 5s. Další změnou je “délka” tohoto sprintu. Nebude se počítat pořadí v cíli druhého kola, finiš této podsoutěže bude po kole a půl (zhruba v polovině okruhu bude vyznačené cílové místo pro tuto sprinterskou soutěž).

Mimo bonifikačních vteřin budou jezdci v ten samý okamžik bodovat do soutěže o “nejlepšího sprintera”. První tři dostanou 3, 2 a 1 bod.

Belgacom snelste ronde

Soutěž o nejrychljší kolo v závodě zůstává beze změn. Tato atraktivní vložka převzatá z formule 1 se loni skvěle chytla a není důvod cokoli měnit. Závodník, který zaznamená nejrychlejší kolo dne, “nafasuje” 1000 €.

Reakce závodníků

Nejzajímavější reakce měl dle mého soudu Tom Meeusen a Niels Albert. Meuusen trefně poznamenal, že při časovém systému klasifikace může hrát daleko větší roli týmová spolupráce. To je na jednu stranu škoda, na druhou stranu můžeme být svědky zcela odlišných strategií než na které jsme zvyklí. Niels Albert zase vyjádřil obavy o zadostiučinění vůči sponzorům. Jezdci v boji o každou vteřinu nebudou mít čas na očištění dresu od bahna a projetí cílové rovinky s jasně viditelným logem na hrudi. Při obrovské sledovanosti tohoto seriálu tím můžou sponzoři přijít o hodně.

Oficiální stránky bpost bank trofee

Oficiální pravidla bpost bank troffee 2012/2013 v angličtině

Tagged , , , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?