šaltr.cz

články

Zapomeňte na Batmana nebo Supermana, novým superhrdinou je Peter Sagan!

Červen 9, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 4x komentař

Peter Sagan dnes vyhrál první etapu (nebo chcete-li prolog) na etapovém závodě Tour de Suisse. Na trati dlouhé sedm kilometrů za sebou nechal třeba i lokomotivu z Bernu, Fabiana Cancellaru. A není to náhoda, už vloni zde byl v této úvodní krátké časovce třetí. A co teprve v loňském roce předvedl ve třetí etapě na Švýcarsku? Zbytečné je asi o tom psát, kdo si to nepamatuje může si to prohlédnout na videu hned pod textem. Dokonale tam jsou vidět i jeho sjezdařské schopnosti, které naplno využil při dnešním prologu. Jak na časovkářském speciálu “létal” v úzkých městských uličkách, bylo neuvěřitelné. Až to připomínalo závody Moto GP.

Kdybych ale měl vyjmenovávat všechny úspěchy tohoto fenomenálního mladíka ze Slovenska, bylo by to až nudně dlouhé! Poslední dva roky si při jakémkoli jeho vystoupení říkám, je to vůbec možné? Sakra je to možné, to co předvádí? Evidentně ano. Marně bych asi hledal větší cyklistický talent posledních let, než je právě Peter Sagan. Před měsícem vyhrál 5(!) etap na Tour of California a dokonce se s ním chtěli fotografovat i některé Hollywoodské hvězdy. Na jaře byl jedním z hlavních protagonistů nejen kostkových klasik, ale třeba i Milán – San Rema. Zdá se, že v budoucnu by se mohl stát novým jarním Boonenem, Cancellarou, nebo Musseuwem.

Dnes vyhrál časovku na 7 km. Dříve drtil světovou konkurenci na horských kolech a patřil ke světové špičce i v cyklokrosu (obojí bylo v juniorech, či kategorii do 23let). Dokáže vyhrávat hromadné dojezdy s nejlepšími sprintery, přejede dlouhé náročné kopce, zvládá extrémně těžké jednorázovky. Ve sjezdech je nechytatelný. Má tenhle “frajer” vůbec nějakou slabinu? Dříve se říkalo, že nevydrží závody delší než 200 km. To už neplatí. Nedostatek zkušeností? Nejenom, že je paradoxně asi ani nepotřeboval, aby dosáhl skvělých výsledků, ale ani to už v podstatě neplatí. Zkušeností již má docela dost. Špatně postavený tým, který protěžuje Italy? To mi přijde jako naprostý nesmysl, Liquigas je zatím pro Sagana ideální štace.

V roce 2008 vyhrál MS i ME na horských kolech v kategorii juniorů, už tehdy měl podporu týmu Liquigas. Když ho pak italský profit ým poslal v roce 2010 na Tour Down Under, asi nečekali, že už tam vystrčí své drápky. Dostal se tam do úniku s persónami jako Lance Armstrong, Alejandro Valverde či Luis Leon Sanchez. A nebyl k nim jen do počtu. Závodil s nimi, nastupoval jim a ukázal svoji povahu “dravce”. Lance Armstrong mu tehdy předpovídal velkou budoucnost. A nemýlil se. Saganův první rok mezi profesionály byl doslova raketovým debutem a málokdo očekával, že takovou sezónu zopakuje. On je ale každý rok lepší a lepší, jeho výkony jsou ozdobou téměř všech závodů, kde startuje.

Jedna historka, která dokonale vystihuje jeho závodnickou povahu a díky které je tam, kde je. Ještě jako mladý závodník Dukly Trenčín byl na jednom etapovém závodě v ČR. Zhruba pětičlenná skupinka, ze které měl vzejít etapový vítěz, byla složena ze čtyř závodníků jednoho týmu a právě Sagana. Bylo mu “nabídnuto” druhé místo v etapě, když bude střídat a spolupracovat. Proti přesile neměl moc šancí, většina závodníků by na to kývla. Jenže Sagan ne. Chtěl vyhrát a na “dohodu” nepřistoupil. Jeho soupeři ho tedy “zničili” svými nástupy a obsadili první až čtvré místo, Sagan dojel pátý. Mnozí si ťukali na čelo, ale právě tohle je zarputilost a odvaha, díky které se o pár let později stal jedním z největších objevů světové cyklistiky.

Tagged ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

4x komentář

 1. Libor BartůněkČer 9, 2012 v 20:01odpovědět

  Lukáši, musím s tebou souhlasit ve všech bodech, ve kterých jsi Sagana chválil. Trochu se proslýchalo, že se ho ostatní závodníci bojí, že jde do všeho po hlavě a “přes mrtvoly”! Slyšel jsem historku, kdy při závodě jela skupina ve sjezdu, kde na čele byl Sagan a všichni se ho snažili udržet. Bohužel většina z nich skončila v poli :-) Ale to je přesně jeho naturel. Dnes se musí umět jezdit dobře i z kopce. Své by o tom mohl vyprávět Andy Schleck. Jelikož jsem své dětství prožil v Československu, tak mu fandím stejně, jako křížákovi a dalším našim. A jsem šťastný, že máme komu fandit!

 2. mraukČer 10, 2012 v 14:43odpovědět

  btw. ale sjezdem ten prolog nevyhral, byl v nem o 2s pomaljesi nez Fabian, ale na kopci na nej mel 6s.

  • Lukáš KloučekČer 10, 2012 v 16:25odpovědětautor

   Fabian Cancellara jezdi casovky tak, ze nejvic ziskava ve sjezdech, i loni jel prave na tomto prologu famozne zejmena 2. polovinu, ktera je prevazne z kopce. Mozna jsem se spatne vyjadril, myslel jsem hlavne Saganovu techniku ve sjezdech. I kvuli vaze je ve “slapacim” sjezdu Cancellara rychlejsi, ale co se tyka projeti zatacek – tam Sagan nema moc konkurenci. I ve vcerejsim prologu to na “koze” klopil neskutecnym zpusobem.

 3. mraukČer 10, 2012 v 18:44odpovědět

  s tím projížděním souhlas viz. Kalifornie, kde jednu etapu vyhrál právě díky perfektnímu projetí zatáčky.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?