šaltr.cz

články

Životní příběh Marka Cavendishe

Březen 26, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Že je Mark Cavendish přezdívaný “Manx Missile” nejlepší sprinter světa, všichni víme. Ne třeba tohohle chlapíka více představovat. Jaký byl ale jeho život, cyklistický či osobní v době, kdy ještě nebyl sportovní superhvězdou? Čtěte dál a zjistíte kudy vedla jeho životní cesta. Jak se dostal k cyklistice, jaké dělal jiné sporty, kdo byl jeho osudový parťák nebo s kým dnes žije.

Dětství a cyklistické začátky

mladý tanečník MarkMark se za mlada věnoval společenským tancům

Mark se narodil ve městě Douglas, Isle of Man. Málokdo ví, že Cav se v dětsví aktivně věnoval společenským tancům! Mezi jeho nejoblíbenější tance patřily Jive a Rumba. Když mu bylo čtrnáct, definitivně s tancováním skončil. Už od útlého dětství ale zároveň jezdil i na kole, přesněji řečeno na kole BMX. Jeho kamarádi mu však ujížděli a máma se mu smála. Kamarádi toitž měla horská kola, a tak si Mark takové kolo taky přál. Dostal ho ke svým třináctým narozeninám. Hned druhý den už všem ujížděl on. Tou dobou se na Isle of Man potkal při závodech s Davidem Millarem. Právě Millar byl tehdy pro Cavendishe obrovskou inspirací. Po vystudování pracoval 2 roky v bance, aby měl nějaký příjem, přičemž se na plno věnoval cyklistice a chtěl se stát profesionálem.

Závodní styl

Sám Cavendish o sobě tvrdí, že je tzv. “old schoolový” sprinter. Nedokáže přejet těžké kopce, ale jakmile je ve předu 200 m před cílem, nikdo ho nepřespurtuje. Svým stylem “boje” v závěrečných metrech byl ale hodněkrát pod palbou ostré kritiky od svých soupeřů. Jeho počínání v závěrečných metrech je někdy až za hranou tvrdosti a repspektu vůči ostatním borcům. Na TdF 2009 byl diskvalifikován z rychlostní prémie v průběhu 14. etapy za vytlačení Thora Hushovda do bariéry. Ve 4.etapě Kolem Švýcarska 2010 byl viníkem pádu v závěrečném spurtu, kdy šel k zemi i on sám. Heinrich Haussler, Lloyd Mondory a Arnaud Coyot kvůli následným zraněním nemohli v závodě pokračovat, Cavendish však ano. Dostal tehdy pokutu 200 Švýcarských Franků. Start další etapy byl narušen protestem a nevolí ostatních jezdců vyjadřujících se k jeho nevybíravému jízdnímu stylu.

Cavendish je speciální i tím, že potřebuje k úspěchu celý tým. Není to typ jezdce jako např. Freire nebo Sagan, kteří se dokážou vklínit mezi rozjížděcí týmy s pomocí jednoho stájového kolegy nebo dokonce úplně sami. Kolem Cavendishe je potřeba utvořit tým schopný tahat dlouhé etapy a na konci ještě rozjet pekelný “vláček”. Vyplatí se to, Cavendishova maximální ryhlost je někde jinde než u ostatních sprinterů a tak je v rychle a dobře rozejtých spurtech téměř k neporažení. Vliv na to má i jeho atypická pozice při spurtu, kdy doslova leží na rodlech (řidítkách). Když k tomu připočítáme jeho nevelkou postavu, dává to dohromady aerodynamickou střelu která se nedá jen tak zastavit. Jeho dráhařská minulost mu na těchto vlastnostech také hodně přidala.

Osobní život

Mark Cavendish je ve vztahu s britskou Playmate Peta Todd. Pár dokonce 22.října loňského roku oznámil, že spolu čekají dítě. Cavendish bydlí na svém rodném ostrově Isle of Man, tréninkovou residenci má v Quarratě v Toskánsku. Pro Cavendishe je Isle of Man nejhezčím místem na světě, je tam i dost silnic pro trénování na kole. Nevýhoda je pouze v tom, že tam 300 dní v roce prší.

Když se Cavendishe ptali novináři na Tour, jestli je nejlepší sprinter světa, odpověděl upřímně: “Ano”. Proto i pro jeho zmiňovaný tvrdý styl závodění ho média často vykreslují jako nafoukaného až arogantního člověka. To zase není pravda, je to skvělý týmový jezdec a parťák snad všech, s kterými byl kdy v týmu. Za každé vítězství nezapomene poděkovat týmovým kolegům. Na “obhajobu” své osobnosti vydal v roce 2009 autobiografii s názvem “Boy Racer”. Tam se snaží popsat sám sebe lépe, než jak jej veřejnost vnímala z krátkých pozávodních rozhovorů s novináři.

Cav + Wiggins při cestě za zlatem v Madisonu na MS 2008 v Manchesteru.

Cav + Wiggins při cestě za zlatem v Madisonu na MS 2008 v Manchesteru.

Mark Cavendish byl minulý týden hostem v belgické televizní talkhshow “de Laatste Show”, je to zajímavé a zábavné patnáctiminutové povídání v angličtině s vlámskými titulky. Jestli Vám kombinace těchto jazyků nedělá problémy, doporučuji shlédnout.  Video je k vidění zde. Když si přetočíte na čas 5:43, uvidíte celkem vtipný rozhovor mezi Cavendishem a novinářem ze stanice Spozra, kde Cavendish žurnalistu doslova “zničil”.

Foto: Bryan Green, Richard Masoner, johnthescone, Team Sky

Tagged , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?